Spis organizacji - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Od 20 lat portal ngo.pl bezpłatnie pomaga organizacjom pozarządowym. Pomóż nam pomagać dalej. Wspieraj NGO w PL

Stowarzyszenie Oczytanych Małolatów "Smakosz Literacki" w Sanoku

Stowarzyszenie Oczytanych Małolatów "Smakosz Literacki" w Sanoku
Logo 1%
Tej organizacji możesz przekazać 1% swojego podatku.
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
13 463 34 92
Adres rejestrowy
Możliwość wizyt osobistych
Tak
Ulica
Aleja Szwajcarii 5
Kod pocztowy
38-500
Miejscowość
Sanok
Województwo
podkarpackie
Powiat
sanocki
Gmina
Sanok
Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami
Tak
Dane rejestrowe
Forma prawna
Stowarzyszenie rejestrowe
KRS
0000333089
REGON
18045205300000
NIP
6871919531
Rok powstania
2009
Organizacja pożytku publicznego
Tak
od roku 2010
Ludzie
Liczba członków
15
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Każdy pretekst jest dobry, by zachęcać do czytania

Stowarzyszenie Oczytanych Małolatów Informuje - Proponuje - Zaprasza

Misja:

  • Popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych
  • Wzbogacanie księgozbioru biblioteki dla potrzeb szkoły i lokalnego środowiska
  • Propagowanie biblioterapeutycznych funkcji książki jako pomocy w układaniu relacji rówieśniczych, rodzinnych oraz radzenia sobie w sytuacjach trudnych
  • Aktywizacja kulturalna emerytowanych pracowników oświaty oraz integracja społeczna osób starszych

Prowadzone działania:

Naszym celem jest promocja i wspieranie rozwoju czytelnictwa. Dbamy o sukcesywne wzbogacanie księgozbioru biblioteki Szkoły Podstawowej nr 1 w Sanoku, na bazie której działamy, rozszerzając jego wykorzystanie na środowisko lokalne. W klimacie literackiej kawiarenki organizujemy systematycznie trzy razy w miesiącu wieczorki literackie dla trzech kategorii wiekowych: dzieci, młodzieży i dorosłych pod wspólnym hasłem: ”Smak czytania” - comiesięczne wkręcanie w czytanie małolata/małolaty, mamy/babci, dziadka/taty. W czasie wakacji, w myśl hasła "Wakacje- raj dla Czytelnika, nasza biblioteka drzwi przed nim nie zamyka" oferujemy czytelnikom możliwość cotygodniowych spotkań i zrobienia książkowych zapasów., organizowany jest konkurs "wakacyjny Pożeracz Książek". Tworzymy ”książkowe listy przebojów”, lansujemy modę na oczytanie w myśl hasła ”czego nie doczytała mama, czego nie doczytał tata, to mogą sami nadrobić, małolat i małolata". U nas każdy niedowiarek może przekonać się, że nigdy nie jest za późno na to, by polubić czytanie … W 2011 roku wdrożyliśmy projekt czytelniczy na bazie książek nieodpłatnie otrzymanych od Krakowskiego Wydawnictwa Skrzat z serii "Nastoletnie problemy" pod hasłem "Dlaczego JA + WY nie zawsze = MY". Projekt ten będzie rokrocznie realizowany z nowym rocznikiem. W 2012 roku rozpoczęliśmy wdrażanie projektu wprowadzającego beletrystykę do realizacji tematyki godzin wychowawczych, ze szczególnym uwzględnieniem uzależnień, anoreksji, bulimii, przedwczesnego rodzicielstwa pod hasłem "Nastoletnie wyzwanie a książkowe wspomaganie". Wierni temu przesłaniu i widząc w nim głęboki sens, w lutym 2013 ogłosiliśmy I Ogólnopolski konkurs na scenariusz lekcji wychowawczej zachęcającej do czytania z tymże motywem przewodnim. Był to konkurs otwarty, prowadzony przez 5 lat, a jego intencją było stworzenie globalnego banku pomysłów, jak skutecznie zarażać bakcylem czytania. Patronem medialnym przedsięwzięcia był miesięcznik "Biblioteka w Szkole". Stowarzyszenie było inicjatorem i organizatorem wielu pomniejszych akcji realizowanych na długich przerwach w bibliotece szkolnej i dzięki temu skupiających wokół biblioteki liczne grono sympatyków: "Na odwyku komórkowym", "Walczymy o licencję Szkolnego Sherlocka Holmesa". W okresie ogólnych spotkań z rodzicami organizowane były akcje "Książkowe listy przebojów trzech pokoleń", a w okresach przedświątecznych :"Za dużo zjadamy, za mało czytamy- Kiermasz książkowych smaków do wypożyczenia". W ramach programu grantowego Fundacji PKN ORLEN "Moje miejsce na Ziemi" otrzymaliśmy darowiznę w wysokości 5 tysięcy na zakup książek , związany z realizacją projektu "Rodzinne wkręcanie w czytanie -Sezon 2020/21". W związku z pandemią realizacja projektu uległa modyfikacji zaakceptowanej przez Fundację.

Reklama

Działalność gospodarcza i odpłatna

Organizacja nie prowadzi działalności gospodarczej.

Organizacja nie prowadzi działalności odpłatnej.

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
literatura, czasopisma
edukacja dzieci i młodzieży

Zarząd

Grażyna Bartkowska, Prezes
Maria Roczniak, Z-ca Prezesa
Paweł Stefański, Członek Zarządu
Mieczysława Gaździk, Sekretarz
Maria Krochmal, Skarbnik
Reklama

1% podatku - rozliczenie

2020 r. - 1973 zł

Podziękowania za wsparcie finansowe

Dziękujemy wszystkim Ofiarodawcom 1 % podatku na rzecz książek i czytelnictwa - zainwestowane u nas pieniążki na książki, będą procentować po wielokroć. Dziękujemy, że dzięki Państwu, nasza prośba nie utonęła w morzu rozlicznych potrzeb zdrowotnych i socjalnych. Obiektywnie rzecz biorąc, nie jest to kwota wielka, nawet nie jest duża, ale jest wartością samą w sobie, bo jeśli ma się do wyboru opcję, że na zakup książek w skali roku nie ma nic, no to taka kwota to już jest coś. Poza tym, mając wkład własny, można opracowywać wnioski i składać je w ramach konkursów grantowych, nie zawsze się udaje, ale od czasu do czasu tak, a więc warto próbować i to robimy. Polecamy się w tym i w kolejnych sezonach rozliczeń podatkowych.

Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej