Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi Wola Rafałowska "Nasza Wola"

Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi Wola Rafałowska "Nasza Wola"
Logo 1%
Tej organizacji możesz przekazać 1% swojego podatku.
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
17 230 45 19
Adres rejestrowy
Ulica
Wola Rafałowska 137
Kod pocztowy
36-017
Miejscowość
Wola Rafałowska
Województwo
podkarpackie
Powiat
rzeszowski
Gmina
Chmielnik
Dane rejestrowe
Forma prawna
Stowarzyszenie rejestrowe
KRS
0000307811
REGON
18034146000000
NIP
813-35-51-424
Rok powstania
2008
Organizacja pożytku publicznego
Tak
od roku 2008
Ludzie
Liczba członków
25
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Celem Stowarzyszenia jest:

 1. Zrzeszenie ludzi dobrej woli, którzy pragną aktywnie działać na rzecz rozwoju i promocji Woli Rafałowskiej.
 2. Promowanie wsi, regionu, kultury ludowej, historii, lokalnych tradycji.
 3. Wspieranie organizacyjne i finansowe inicjatyw społecznych oraz gospodarczych mieszkańców wsi.
 4. Podejmowanie działań na rzecz dzieci i młodzieży.
 5. Wspieranie rozwoju oświatowego i kulturalnego.
 6. Podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego.
 7. Promowanie zdrowego stylu życia oraz podejmowanie inicjatyw w zakresie rozwoju kultury fizycznej i sportu.
 8. Pozyskiwanie i dystrybucja środków finansowych od sponsorów i dostępnych funduszy pomocowych na realizacje zadań statutowych.
 9. Działania z zakresu udzielania pomocy w zakresie aktywnego poszukiwania pracy.

Wszyscy członkowie Stowarzyszenia pracują społecznie.
Realizując cele statutowe podjęliśmy następujące działania:

 1. Popołudnie z pieśnią i poezją patriotyczną - 2008 r. - w związku ze zbliżającym się Świętem Flagi oraz Rocznicą Konstytucji 3 maja - akademia popularyzująca wiedzęo polskiej tożsamości i symbolach narodowych
 2. Konkurs na logo wsi Wola Rafałowska, które ma zastosowanie do celów identyfikacyjnych, promocyjnych, popularyzatorskich i korespondencyjnych Stowarzyszenia - styczeń 2009r. konkurs rozstrzygnięty, nagrody rozdane.
 3. Konkurs na dzieło literackie i prace historyczna pt. „Ocalić od zapomnienia moją małą Ojczyznę” - nagrodzone wiersze i wszystkie nadesłane wspomnienia wydano w pokonkursowym tomiku „Z Mojej Małej Ojczyzny”. Uroczyste podsumowanie konkursu i rozdanie nagród odbyło się na patriotycznej uroczystości w dniu 26 kwietnia 2009 r.
 4. Wydanie II książki „Z Mojej Małej Ojczyzny - Historia wsi życiem ludzi pisana”, marzec 2011r., odbyło się spotkanie promocyjne autorów wspomnień z władzami Gminy i mieszkańcami. Przedstawiono prezentację multimedialną zawartości książki.
 5. Trwają prace nad przygotowaniem kolejnej książki - maj, czerwiec 2012r.
 6. Członkowie Stowarzyszenia wyszukują stare przedmioty, które dawniej niezbędne były w gospodarstwie, dokumenty i zdjęcia związanych z życiem naszej wsi. Są one przez nas odnawiane i konserwowane. W swojej siedzibie w Domu Ludowym, w Woli Rafałowskiej utworzyliśmy Izbę Tradycji, gdzie zgromadziliśmy to, co udało nam się zgromadzić, jest kącik gospodarczy - można tam zobaczyć cepy, szelki, sierpy, wiosło i koszyki do wypieku chleba, niecki, przetaki i inne oraz kącik kuchenny ze sprzętami, naczyniami i elementami wystroju. W Izbie można zobaczyć również wykonane współcześnie choinki z bibuły, bombki z kokardek czy aniołki z makaronu - to dzieła mieszkańców wioski. W planach jest remont i adaptacja poddasza, które po połączeniu z już istniejącym, będzie aktywną Izbą Tradycji, czyli miejsce warsztatów, spotkań oraz galerią prac mieszkańców Woli Rafałowskiej. Koszt remontu jest bardzo wysoki. dlatego na ten cel aplikowaliśmy o środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, program „Razem Możemy Więcej”, liczymy również na pomoc Gminy i Fundusz Sołecki oraz jako OPP, można nas wesprzeć przekazując 1% podatku.
 7. Organizujemy Rajdy Piesze „ Szlakiem Wolańskich Przysiółków” -(lipiec 2008r., październik 2009r., czerwiec 2010r. i 2011r.) pragniemy, aby mieszkańcy lepiej poznali swoją „Małą Ojczyznę”, jej historię ( genezę i nazwy przysiółków, kapliczki na trasie rajdu), zwyczaje, tradycje. Chcemy popularyzować piesze wędrówki, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, uwrażliwiać na piękno przyrody, wzmacniać poczucie tożsamości i identyfikacji z najbliższym otoczeniem oraz wdrażać do przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas poruszania się po drogach publicznych, szczególnie przy braku chodników. Prowadzimy akcję „Bądź widoczny na drodze” - rozdajemy opaski i kamizelki odblaskowe, odbywały się konkursy, spotkania z policjantami.
 8. Bierzemy udział w Akcji „Nakrętka” - od maja 2008 - nadal trwa.
 9. Organizujemy spotkania i imprezy, podczas których następuje integracja środowiskowa i międzypokoleniowa:
 • Festyny Rodzinne 2008 i 2009r. prezentowane są występy naszych milusińskich (koncert „Od przedszkola do Opola”), popisy taneczne oraz wokalne dzieci starszych, młodzieży oraz zaproszonych gości.
 • Spotkanie Opłatkowe dla osób starszych, chorych, samotnych - styczeń 2009r. i 2010r. - wspólnie z Caritasem i szkołą, były Jasełka, szopka, poczęstunek, kolędowanie
 • Ferie w Świetlicy rok 2009 - 2011 - młodzież ze Stowarzyszenia prowadziła charytatywnie dyskotekę dla uczniów szkoły podstawowej, nauczyciele zrzeszeni w Stowarzyszeniu pełnili dyżury w Świetlicy, organizując zajęcia sportowe i artystyczne. Odbył się wieczorek taneczny dla młodzieży, Bal Karnawałowy dla Maluchów. Ferie 2012 - zorganizowano dla dzieci, młodzieży
  i opłacono Pokazy naukowe - „Z fizyką na ty” - Radiolatorium (Polimeria Rzeszów) oraz zaproszono Teatr „ART-RE” z Krakowa z bajką „Rubinowy Książę”
 • Wycieczki krajoznawcze: rok 2010: Rolestraszyce - Przemyśl oraz Kolorowe Bieszczady; 2011 rok: Park Etnograficzny i Skansen Kolbuszowa oraz Kalwaria Pacławska - Krasiczyn.
 • Ogniska Patriotyzmu organizowane 3-go maja i 11-go listopada.
 • Mikołajki 2008, 2009, 2010, a w roku 2011 „Mikołaj z Teatrem’ - 6 grudnia do najmłodszych z prezentami przychodzi Święty Mikołaj, jest zabawa przy muzyce, konkursy, oglądanie profesjonalnego spektaklu teatralnego „Żółw i Zając”.
 • 1O kwietnia 2011r. zorganizowaliśmy w Świetlicy, WIELKANOCNY KIERMASZ OZDÓB ŚWIĄTECZNYCH, na którym można było nabyć pisanki, zwierzaczki, kurczaki, wiosenne kwiaty i stroiki wykonane różnymi technikami przez członkinie Stowarzyszenia podczas wcześniejszych warsztatów.
 1. Spotkania z ciekawymi ludźmi:
 • Spotkanie z rodakiem, panem Franciszkiem Szydełko - 2009r. na zaproszenie Stowarzyszenia odwiedził Wolę nasz rodak, który od 60-lat jest treserem filmowych, zwierzęcych bohaterów: Saby, Szarika, Cywila… .Spotkanie odbyło się w szkole.
 • Spotkanie z redaktorem, gawędziarzem i pisarzem, panem Markiem Czarnotą - odbyło się w październiku 2009r. w Świetlicy. Gość z pasją opowiadał ciekawe historie, w których pojawiały się wątki dotyczące Woli Rafałowskiej i okolicznych miejscowości.
 1. Dążenie do poprawy infrastruktury w Domu Ludowym w Woli Rafałowskiej
 • Remont i powiększenie Świetlicy - listopad 2008 r. - Urząd Gminy w Chmielniku zabezpieczył materiały na kwotę 1400 zł zaś Stowarzyszenie opłaciło położenie płytek oraz zakupiło materiały wykończeniowe na sumę 2464 zł. Pozostałe prace remontowe i wykończeniowe wykonali społecznie członkowie Stowarzyszenia.
 • Zagospodarowano kącik kuchenny - listopad 2009r., zakupiło meble kuchenne, naczynia, doprowadzono wodę, zainstalowano podgrzewacz wody, oraz kuchenkę elektryczną, wszystkie prace wykonali społecznie członkowie Stowarzyszenia.
 1. W miarę swoich możliwości wspomogliśmy finansowo powodzian z Ropczyc, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Gminy Chmielnik i inne osoby niepełnosprawne.
 2. Współpracujemy z organizacjami, instytucjami i firmami z naszego terenu. Bardzo cenimy sobie współpracę Radą Sołecką, Urzędem Gminy w Chmielniku, Biblioteką Publiczną, Dyrekcją i Gronem Nauczycielskim Szkoły Podstawowej im. Stefana kard. Wyszyńskiego w Woli Rafałowskiej, Gimnazjum im. Szarych Szeregów z Chmielnika oraz Kołami Kół Gospodyń z terenu Gminy Chmielnik.
 3. Posiadamy własną stronę internetową WWW.wolarafalowska.pl

Reklama

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
muzyka
literatura, czasopisma
ochrona zabytków, dziedzictwo, tradycja narodowa
animacja społeczno-kulturalna
edukacja kulturalna
profilaktyka uzależnień
pomoc ofiarom klęsk żywiołowych i wypadków losowych
porządek, bezpieczeństwo publiczne
promocja regionu
prawa człowieka, swobody obywatelskie, demokracja
integracja, reintegracja, aktywizacja zawodowa

Zarząd

Kazimiera Szydełko, sekretarz
Waleria Nawojska-Kasiak, skarbnik
Zbigniew Smyczek, wiceprezes
Jan Niepokój, wiceprezes
Danuta Szajna, prezes
Reklama
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej