Instrukcja, terminy – wszystkie niezbędne informacje do złożenia sprawozdania Poradnik o sprawozdaniu finansowym za rok 2022. Sprawdź
Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej
Nasze Towarzystwo istnieje od roku 2006. Jego powołanie to skutek wielu lat pracy nad ideą wywodzącą się ze środowiska psychoterapeutów z całej Polski, związanych z Krakowskim Centrum Psychodynamicznym – głównie Macieja Wacholca i Janusza Kitrasiewicza.
W efekcie stało się ono znaczącą w naszym kraju płaszczyzną wspólnego działania, wymiany myśli i doświadczeń zawodowych psychoterapeutów pracujących w paradygmacie psychodynamicznym – prezentującym spójny, przemyślany sposób pracy psychoterapeutycznej oraz jej konceptualizacji.
Stanowimy bardzo liczną już, obejmującą ponad 2000 osób, grupę zawodową psychoterapeutów i superwizorów. Model pracy powstawał na Oddziale Leczenia Nerwic Krakowskiej Kliniki Psychiatrycznej, w wieloletnim dialogu dwóch wybitnych jego przedstawicieli, psychiatrów i psychoterapeutów doc. Boguchwała Winida oraz dr Piotra Drozdowskiego, którzy aplikowali psychoanalizę do leczenia pacjentów w warunkach klinicznych, głównie szpitali psychiatrycznych.
Krakowskie Centrum Psychodynamiczne, którego środowisko aktywnie zabiegało o powstanie naszego Towarzystwa, jest kontynuatorem takiej myśli i praktyki psychoterapii psychodynamicznej, starając się wspierać działalność Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej na różnych płaszczyznach.
Dwóm pierwszym kadencjom Zarządu Głównego Towarzystwa przewodniczył Janusz Kitrasiewicz, budując struktury całego środowiska psychoterapeutów psychodynamicznych zrzeszonych w PTPPd, dając podstawy do tego, aby w obecnej chwili nasze Towarzystwo nadawało certyfikaty psychoterapeuty i superwizora psychodynamicznego, rozwijało działalność badawczą, organizowało konferencje i seminaria, prowadziło działalność wydawniczą, a także współpracowało z wieloma zagranicznymi ośrodkami.
Celem Towarzystwa jest:
- określanie standardów zawodowych i etycznych w psychoterapii psychodynamicznej i dbałość o ich przestrzeganie,
- podnoszenie wiedzy i umiejętności klinicznych psychoterapeutów psychodynamicznych,
- dbałość o poziom szkoleń w psychoterapii psychodynamicznej,
- popularyzowanie psychoterapii psychodynamicznej wśród praktykujących psychoterapeutów oraz osób szkolących się i zainteresowanych psychoterapią,
- wspieranie inicjatyw zmierzających do wprowadzenia powszechnie obowiązującej regulacji prawnej dotyczącej nabywania uprawnień i wykonywania zawodu psychoterapeuty,
- badania naukowe i dokumentacja skuteczności psychoterapii psychodynamicznej,
- realizowanie prac i badań naukowych we własnym zakresie lub we współpracy z innymi czy zagranicznymi instytucjami naukowymi i szkołami wyższymi w zakresie skuteczności psychoterapii psychodynamicznej,
- upowszechnianie osiągnięć nauki i wyników badań nad psychoterapią poprzez wydawanie czasopism, cyklicznie organizowanych konferencji, sympozjów.