Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska "Pro Civium"

Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska "Pro Civium"
Kontakt
E-mail
Pokaż
E-mail
Pokaż
Telefon
61 307 08 70
Faks
61 307 08 70
Adres rejestrowy
Ulica
Przełom 1
Kod pocztowy
61-423
Miejscowość
Poznań
Województwo
WIELKOPOLSKIE
Powiat
Poznań
Dane rejestrowe
Forma prawna
Stowarzyszenie zwykłe
REGON
38108491200000
NIP
783-17-86-805
Rok powstania
2018
Organizacja pożytku publicznego
Nie
Ludzie
Liczba członków
29
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

W społecznym odczuciu, zwłaszcza podsycanym przez doniesienia medialne, osoba pozbawiona wolności winna być napiętnowana, a karę odbywać, o przysłowiowym, chlebie i wodzie.

Zapewne, z perspektywy, szczególnie ofiar przestępstw, jest to zrozumiałe, tym bardziej, że sytuacja np. chorych w szpitalach, z pozoru, wydaje się gorsza niż więźniów. Społeczeństwo źle reaguje, gdy słyszy, że skazany skorzystał z dobrodziejstwa warunkowego zwolnienia, że pracuje i zarabia, odsiadując karę. Że chodzi na przepustki i korzysta z przerwy w karze. Oburzenie wzbudzają informacje o tym, że skazani chodzą do teatru, że organizuje się dla nich (za przecież publiczne pieniądze) zajęcia sportowe, czy kulturalno-oświatowe.

Reakcja społeczeństwa wynika ze zwyczajnej niewiedzy oraz medialnych doniesień o kolejnych odrażających w swoich czynach przestępcach. Nic bardziej mylnego.

Jeżeli karzemy kogoś za nieprzestrzeganie prawa - przestrzegajmy je sami! W XXI wieku, w Polsce, w Europie przyjęto, że karą jest izolacja. Tylko izolacja i aż izolacja. Nie - złe warunki bytowe, żywieniowe, czy upokarzanie i poniżanie. Jest tak, i powinno być nadal, z przynajmniej trzech oczywistych powodów. Bo wstępując do ONZ i Unii Europejskiej zgodziliśmy się na pewne regulacje prawne dotyczące osadzonych, bo jesteśmy wychowani w kulturze chrześcijańskiej, a to przecież do czegoś zobowiązuje i wreszcie - zabrzmi to może cynicznie, ale ci ludzie, gdy kiedyś w końcu wyjdą z więzienia, a wyjdą, zamieszkają w pobliżu. Obok nas, obok naszych rodzin, dzieci, dobytku. Dajmy im szansę poznania innego życia w trakcie odsiadki (praca, kultura, edukacja, sport), traktujmy praworządnie i z odpowiednią atencją, z szacunkiem obchodźmy się z ich rodzinami, a obok naszych domostw nie zamieszkają bestie nienawidzące wszystkiego i wszystkich. Oczywiście, w ten sposób nie wyeliminujemy recydywy, ale chociaż skutecznie ją ograniczymy.

Nie wolno też mylić takiego stanowiska z jakąś pobłażliwością, czy wręcz słabością wobec sprawców przestępstw. Bądźmy logiczni. Najważniejsze jest dobro nasze i naszych bliskich. Zróbmy więc wszystko, aby ci ludzie mieli szansę - w toku resocjalizacji - zmienić się, poznań inne życie, znaleźć nowe cele. By, gdy wyjdą z więzienia, mieli szansę normalnie powrócić do swoich lokalnych społeczności, znaleźć pracę, założyć rodzinę. By ze sprawców przestępstw stali się, przede wszystkim i po prostu - naszymi sąsiadami. By, dzięki temu, inni tacy jako oni, właśnie na ich przykładzie wiedzieli, że każdy ma drugą szansę.

Reklama

Działalność gospodarcza i odpłatna

Organizacja nie prowadzi działalności gospodarczej.

Organizacja nie prowadzi działalności odpłatnej.

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
pomoc finansowa
pomoc rzeczowa: odzież, żywność, wyposażenie
pomoc psychologiczna
poradnictwo specjalistyczne
prawa człowieka, swobody obywatelskie, demokracja
równouprawnienie kobiet i mężczyzn
prawa konsumentów
pomoc w samozatrudnieniu
pośrednictwo pracy
doradztwo zawodowe
integracja, reintegracja, aktywizacja zawodowa
szkolenia, kursy, podnoszenie kwalifikacji

Zarząd

Izabela Jarczewska, przedstawiciel
Magdalena Pawlukiewicz, koordynator Zespołu ds. Kontaktów z Instytucjami
Piotr Podlewski, koordynator Zespołu ds. Pomocy Ofiarom Przestępstw
Alicja Mliczek, koordynator Zespołu ds. Public Relations
Reklama
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
87175000120000000040938648
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej