Spis organizacji - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Zysk? Strata? Skorzystaj z poprawnego wzoru uchwały  Zatwierdź sprawozdanie finansowe fundacji >>

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Fundacja dla Dziecka i Rodziny "Wschodzące Słońce"

Fundacja dla Dziecka i Rodziny "Wschodzące Słońce"
Logo 1,5%
Tej organizacji możesz przekazać 1,5% swojego podatku.
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
605 071 761
Adres rejestrowy
Możliwość wizyt osobistych
Tak
Dni i godziny pracy
Poradnia Rodzinna PRZYSTAŃ i Klub Seniora PRZYSTAŃ, ul. Trakt św. Wojciecha 23, Gdańsk-Orunia: po wcześniejszym umówieniu się. Kontakt telefoniczny poniedziałek - piątek w godz. 9:00 - 16:30.
Ulica
Aleja Grunwaldzka 5
Kod pocztowy
80-236
Miejscowość
Gdańsk
Województwo
pomorskie
Powiat
Gdańsk
Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami
Tak
Utrudnienia dla osób z niepełnosprawnościami
Spotkania mieszczą się na parterze budynku - łatwe wejście do budynku - brak schodów, progu. Natomiast w środku, między pomieszczeniami brak progów. W razie potrzeby będzie osoba wspierająca poruszanie się po budynku. Psy - przewodnicy mile widziane. Nasza strona internetowa jest częściowo już dopasowana dla osób ze specjalnymi potrzebami.
Adres kontaktowy
Ulica
Wita Stwosza 23 lok. -
Kod pocztowy
80-312
Miejscowość
Gdańsk
Województwo
pomorskie
Powiat
Gdańsk
Dane rejestrowe
Forma prawna
  • Fundacja
KRS
0000405669
REGON
22157764200000
NIP
9571063292
Rok powstania
2012
Organizacja pożytku publicznego
Tak
od roku 2020
Ludzie
Liczba członków
5
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Wesprzyj finansowo działalność Fundacji "Wschodzące Słońce"

przekaż darowiznę na cele statutowe

Przekaż 1,5% podatku Fundacji dla Dziecka i Rodziny "Wschodzące Słońce". Nr KRS: 0000405669.

Dzięki dofinansowaniu przez NIW CRSO w latach 22-23 uruchomiliśmy Poradnię Rodzinną PRZYSTAŃ - główne działania skupiają się w obszarze FASD (info poniżej). W marcu 23 r. powołano Klub Seniora PRZYSTAŃ - którego głównym celem jest nie tylko integracja środowiska seniorów (org. imprez integracyjnych, prac - rękodzieł itd.) których działania wspiera grupa społeczna aRR Akcje Rodzą Relacje z Gdańska. Obecnie jesteśmy z inicjatywy Prezesa Klubu zaangażowani w organizację Tele Opieki dla Seniorów i Osób Samotnych; więcej na stronie Klub Seniora “PRZYSTAŃ” – Fundacja dla Dziecka i Rodziny "Wschodzące Słońce" (wschodzaceslonce.org.pl) lub pod nr. tel.: +48 739-166-350 - p. Jerzy Pełnomocnik ds. Tele Opieki, członek Klubu Seniora.

Główne obszary działań:

I. Kampania STOP FAS  - działalność w zaburzeniu neurorozwojowym.

Od 2014 r. Fundacja wraz z Fundacją "TRZEŹWOŚĆ" z Gdyni w partnerstwie z Fundacją RC z Gdańska, Mobilną Terapeutką z Gdańska współtworzymy Kampanię Społeczną STOP FAS. W zakresie merytorycznym współpracujemy z kanadyjskim specjalistą Małgorzata Tomanik i jej poradnią rodzinna. W 2024 r. (czerwiec/lipiec) uruchamiamy diagnozy w zakresie FASD - zgodnie z Polskimi wytycznymi KCPU (dawniej PARPA która już nie istnieje, ale wyznaczyła standardy - obowiązki przejęła KCPU-agenda Min. Zdrowia). Cały czas prowadzimy działania profilaktyczne oraz wspierające rodziców/opiekunów dzieci z FASD i instytucje publiczne i niepubliczne nie tylko w naszym pomorskim województwie, ale i po za nim. Co roku współorganizujemy Pomorskie Obchody Światowego Dnia FAS/FASD. W latach 22-24 dzięki online konferencja odbierana była praktycznie w każdym województwie polskim - DZIĘKUJEMY za udział i zaufanie do naszych specjalistów.

II Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego - uzupełnienie naszej polityki dotyczącej profilaktyki od wszelkiego rodzaju uzależnień, min. substancji psychoaktywnych.

Jako Fundacja “Wschodzące Słońce” jesteśmy Sygnatariuszami Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

https://road-safety-charter.ec.europa.eu/user/7912

W 2022 r, zajęliśmy się problematyką stosowania substancji psychoaktywnych oraz popularnych i ogólnodostępnych leków przez kierujących pojazdem i ich wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W zakresie merytorycznym współpracujemy z Instytutem Transportu Samochodowego z Warszawy a od 23 r. z Zarządem w Gdańsku Polskiego Związku Motorowego a także z Wydziałem Ruchu Drogowego Kom. Wojewódzkiej w Gdańsku oraz z pracownikami Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Zapraszamy na naszą stronę - zakładkę Substancje psychoaktywne po materiały edukacyjne, które tworzone są przy udziale specjalistów w/w instytucji oraz materiały konferencyjne (22 r. i 23 r.). Na jesieni 23 r. zorganizowaliśmy Pomorskie Obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych (oficjalną datą ONZ tego święta jest zawsze trzecia niedziela listopada) a głównymi uczestnikami była młodzież szkół ponadpodstawowych z woj. pomorskiego. W 2024 r. oficjalne zorganizowaliśmy we współpracy z Polskim Związkiem Motorowym Zarząd Okręgu w Gdańsku oraz z Gminą Szemud I POMORSKIE OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA PAMIĘCI OFIAR WYPADKÓW DROGOWYCH pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego, Mieczysława Struka Marszałka Woj. Pomorskiego, Beaty Rutkiewicz Wojewody Pomorskiego, Pomorskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego

III Kampania Białej Wstążki - całoroczne wydarzenie (wzorem z Kanady) dotyczące przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet/dziewcząt.

Kampania Białej Wstążki - od 2020 r. co roku organizowana w dniach 1-7 grudnia Pomorskie Obchody Białej Wstążki a od stycznia 25' jako wydarzenie całoroczne. Kampania skupia się głównie w obszarze przemocy: fizycznej i psychicznej która dotyka kobiety/dziewczęta. Organizujemy akcję informacyjną. Natomiast w 23 r odbyła się konferencję z panelem dyskusyjnym do którego oprócz specjalistów zaprosiliśmy studentki psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Pomorskie Obchody Białej Wstążki organizowanie są przez NGO - dołączyła do nas Fundacja RC z Gdańska, oraz przez instytucje samorządowe: Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Woj. Pomorskiego, Miasto Sopot. Natomiast specjaliści którzy są zaangażowani to pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego oraz Zespołu Placówek Specjalistycznych w Gdyni. Patronem Honorowym Pomorskiej Białej Wstążki jest Mieczysław Struk Marszałek Woj. Pomorskiego.

Od 2023 r. w ramach powołanego Klubu Gdańskich Liderów Zdrowia i dzięki dofinansowaniu Miasta Gminy Gdańska zatrudniliśmy specjalistkę od fizjoterapii ze specj. uroginekologia i przeprowadziliśmy zajęcia dla kobiet. Problem ten dotyka głównie seniorki, kobiety po porodzie. Niestety NFZ nie refunduje ćwiczeń - zajęć z fizjoterapeutami, które najlepiej pomagają rozwiązać problem. Prywatnie usługa jest bardzo droga. Dlatego też szukamy funduszy by kobiety mogły za darmo poćwiczyć te minimum 10 godzin ze specjalistką. Dodatkowo w ramach Klubu Gd. Liderów Zdrowia i dofinansowaniu przeprowadziliśmy przy udziale trenera personalnego (absolwenta AWF Gdańsk) treningi dopasowane dla osób w wieku senioralnym a także dla osób z niepełnosprawnością (złożoną) - podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej PSONI Koło Gdańsk . Uczestnicy otrzymali materiał edukacyjny o prawidłowym odżywianiu w określonym wieku.

W styczniu 2021 r. ruszyliśmy z projektem "Latarnia w ciemności" - czyli pomoc skierowana dzieciom z Pakistanu, w ich edukacji. W lutym 2022 r. dzięki darczyńcom i współpracy z Fundacją Wszystko Jest Możliwe uruchomiliśmy placówkę edukacyjną, do której uczęszczają osoby w wieku 6-15 lat;, więcej na wschodzaceslonce.org.pl. Niestety wskutek powodzi na jesieni 22 r. i sytuacji politycznej placówka edukacyjna przestała istnieć. Jednak projekt istnieje a zebrane fundusze przekażemy Fundacji Wszystko Jest Możliwe, która w naszym imieniu wesprze dzieci/rodziny w Pakistanie. Fundacja WJM ma wiele działań i osiągnięć w Pakistanie.

Dodatkowo:

1. We współpracy z dr Marcinem Szulcem prof. Uniwersytetu Gdańskiego (członek Rady Programowej) problematyka z zakresu konsekwencji zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych ze szczególnym wskazaniem na ryzyko używania NPS (new psychoactive substances) zwanych potocznie „dopalaczami” oraz marihuany, a także ryzykownego używania elektronicznych środków przekazu - cyberprzemoc i uzależnienie, przemocy rówieśniczej a także z psychologicznych uwarunkowań i profilaktyki samouszkodzeń i zachowań suicydalnych dzieci i młodzieży. Dodatkowo wsparcie w zakresie sposobów radzenia sobie ze stresem oraz psychologicznych i społecznych uwarunkowań krzywdzenia dzieci – diagnoza i profilaktyka. Realizacja powyższej tematyki głównie z instytucjami publicznymi (samorządowymi, oświatowymi, pomocy społecznej, policją) i niepublicznymi (m.in NGO).

2. We współpracy z mgr Robertem Wszelakim - trenerstwo oraz dietetyka ukończone na Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku (obecnie AWFiS) - wspieramy rodziny we zdrowym odżywianiu; mi. n diety dla Matek karmiących, osób z różnego typem niepełnosprawnością ruchową, zaburzenie rozwojowymi oraz oferujemy zajęcia ruchowe indywidualne/zbiorowe dla różnych grup wiekowych - realizowane w prywatnym klubie siłowni/fitness Robert Wszelaki, zlokalizowanym w Gdańsku - Wrzeszczu, al. Legionów 7 (w zespole szkół).

Od 2023 r. w ramach powołanego Klubu Gdańskich Liderów Zdrowia i dzięki dofinansowaniu Miasta Gminy Gdańska zatrudniliśmy specjalistkę od fizjoterapii ze specj. uroginekologia i przeprowadziliśmy zajęcia dla kobiet. Problem ten dotyka głównie seniorki, kobiety po porodzie. Niestety NFZ nie refunduje ćwiczeń - zajęć z fizjoterapeutami, które najlepiej pomagają rozwiązać problem. Prywatnie usługa jest bardzo droga. Dlatego też szukamy funduszy by kobiety mogły za darmo poćwiczyć te minimum 10 godzin ze specjalistką. Dodatkowo w ramach Klubu Gd. Liderów Zdrowia i dofinansowaniu przeprowadziliśmy przy udziale trenera personalnego (absolwenta AWF Gdańsk) treningi dopasowane dla osób w wieku senioralnym a także dla osób z niepełnosprawnością (złożoną) - podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej PSONI Koło Gdańsk . Uczestnicy otrzymali materiał edukacyjny o prawidłowym odżywianiu w określonym wieku.

3. W styczniu 2021 r. ruszyliśmy z projektem "Latarnia w ciemności" - czyli pomoc skierowana dzieciom z Pakistanu, w ich edukacji. W lutym 2022 r. dzięki darczyńcom i współpracy z Fundacją Wszystko Jest Możliwe uruchomiliśmy placówkę edukacyjną, do której uczęszczają osoby w wieku 6-15 lat;, więcej na wschodzaceslonce.org.pl. Niestety wskutek powodzi na jesieni 22 r. i sytuacji politycznej placówka edukacyjna przestała istnieć. Jednak projekt istnieje a zebrane fundusze przekażemy Fundacji Wszystko Jest Możliwe, która w naszym imieniu wesprze dzieci/rodziny w Pakistanie. Fundacja WJM ma wiele działań i osiągnięć w Pakistanie.

Reklama

Organizacja jest Podmiotem Ekonomii Społecznej

Organizacja nie prowadzi działalności gospodarczej.

Organizacja prowadzi działalność odpłatną.

Opis specyfiki usług:

Wsparcie rodzin: proces opieki i wychowania; zakres prawidłowego odżywiania i aktywacji ruchowej.
W ramach Klubu Seniora PRZYSTAŃ: wyroby rękodzielnicze, opaski/breloczki związane z Tele Opieką Seniorów i Osób Samotnych. W tym roku ruszamy z grupą aktorów do organizacji przedstawień dla dzieci, seniorów o różnych tematykach, np. bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ochrona przyrody/zwierząt itd.

Realizowane usługi:
  • Edukacja
  • Sport, rekreacja
  • Usługi kulturalne, artystyczne
  • Usługi społeczne

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
sport amatorski, rekreacyjny
edukacja dzieci i młodzieży
promocja zdrowia, edukacja zdrowotna
profilaktyka uzależnień
rehabilitacja, terapia
pomoc psychologiczna
poradnictwo specjalistyczne
usługi opiekuńcze
pomoc ofiarom klęsk żywiołowych i wypadków losowych
animowanie działań wspólnot lokalnych
Odbiorcy działań

Zarząd

Mariusz Ruszkowski, Prezes Zarządu - samodzielność w reprezentacji Zarządu
Elżbieta Tessmer, Wiceprezes Zarządu
Robert Szych, Wiceprezes Zarządu
Reklama

Darowizny - rozliczenie

2021 r. - 6933 zł
Cel: Edukacja, wychowanie
Darowizny zostały w 2022 r. przeznaczona na utworzenie placówki edukacyjnej w Pakistanie, koło m. Lahore. Osoby w wieku 6-15 lat pracujące na co dzień w fabryce cegieł, za zgodą właścicieli (z każdego zakładu po jednej do kilku osób) mogło uczęszczać do szkoły na 3 godz. zajęć (nauka podstawowa czytania i pisania, liczenia).
2022 r. - 360 zł
Cel: Usługi socjalne, pomoc społeczna
Wsparcie rodziny, gdzie dwóch braci ma orzeczenie o stopniu niepełnosprawności znacznej.

1% podatku - rozliczenie

2021 r. - 1162.60 zł
2022 r. - 1598.10 zł
2023 r. - 1865.70 zł
2024 r. - 6723.50 zł

Podziękowania za wsparcie finansowe

Dziękujemy dotychczasowym darczyńcom za wpłaty na działalność Fundacji w kraju i poza granicami tj. utworzenie placówki dla dzieci w Pakistanie w ramach projektu pn. "Latarnia w ciemności" w szczególności dla: - Architekt Barbara Reiter z Gdańska; - p. Kingi Marii Wasilewskiej z Gdańsk; - Polskiego Towarzystwa Dialogu Motywującego z Gdańska; - Bank Polski PKO; - FIRMA BUDOWLANA EKOINBUD z Gdańska sp. zoo, ul. Geodetów 29; - 4RUN TRAVEL SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOSCIĄ z Gdańska; - MOLKI Sp. z o.o; ul. Heweliusza 11 m.811 80-890 GDAŃSK; - DF-G ANDRZEJ KRZYWICKI; 83-431 Stary Bukowiec; - Architektura Elżbieta Krzywicka; ul. Olpuch 10, 83-431 Stary Bukowiec;

Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
53175000120000000027101046
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej