Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Od 20 lat portal ngo.pl bezpłatnie pomaga organizacjom pozarządowym. Pomóż nam pomagać dalej. Wspieraj NGO w PL
Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
570 000 888
Adres rejestrowy
Dni i godziny pracy
poniedziałek - piątek 9.00-16.00.
Ulica
Gawłowska 148
Kod pocztowy
96-500
Miejscowość
Sochaczew
Województwo
mazowieckie
Powiat
sochaczewski
Gmina
Sochaczew
Dane rejestrowe
Forma prawna
Fundacja
KRS
0000748753
REGON
38134438800000
NIP
837-18-57-733
Rok powstania
2018
Organizacja pożytku publicznego
Nie
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza Została ustanowiona przez Agnieszkę i Zbigniewa Gerasików, którzy zakupili zespół parkowo-pałacowy w Gawłowie (Sochaczew, ul. Gawłowska 148).

W ciągu najbliższych lat park ma zostać miejscem integracji i rekreacji otwartym dla wszystkich mieszkańców miasta i okolic oraz nastawionym na realizację ich pomysłów. Hasłem przewodnim fundacji jest "czas i przestrzeń", chcemy zapewnić te dwie rzeczy każdemu, kto szuka miejsca na realizację swoich pasji albo po prostu na odpoczynek.

Działalność Fundacji będzie wielotorowa - przede wszystkim chcemy przywrócić zabytkowy pałac i park do stanu świetności, zachować jego walory historyczne i jednocześnie prowadzić działalność edukacyjną - przygotowywać książki i inne wydawnictwa związane z historią regionu i tego konkretnego miejsca. Będziemy aktywnie poszukiwać środków, które pozwolą na kapitalny remont pałacu, który jest wpisany do rejestru zabytków i znajduje się pod ścisłą ochroną konserwatorską. Przyjęliśmy założenie, że zachowujemy w stanie oryginalnym wszystkie nadające się do wyremontowania elementy, natomiast nowe budynki i elementy małej architektury będą już nowoczesne. Już w najbliższych miesiącach zacznie powstawać park linowy, przystań kajakowa, wiaty piknikowe, wytyczone zostaną nowe alejki w parku. Oddanie do użytku zrewitalizowanego parku z nowymi funkcjami planowane jest na przyszły rok. Pałac to kwestia przyszłości - na razie zostanie zabezpieczony przed dalszą dewastacją, a w miarę pozyskiwania środków będzie prowadzony remont.

Bardzo ważnym elementem działalności Fundacji będzie integracja społeczna. Nastawiamy się szczególnie na stworzenie w parku miejsca przyjaznego dla wszystkich, ze szczególnym uwzględnieniem niepełnosprawnych, którzy mają się tu czuć zupełnie swobodnie. Zamierzamy współpracować ściśle z Zespołem Szkół Specjalnych w Erminowie, stowarzyszeniem rodzin zastępczych oraz Placówką Opiekuńczo-Wychowawczą w Giżycach, a także Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Z czasem na pewno będziemy poszerzać tę listę. Dla podopiecznych organizowane będą zajęcia edukacyjne i rekreacyjne, park będzie dla nich zawsze dostępny.

Kolejny element to współpraca z istniejącymi już stowarzyszeniami i fundacjami oraz grupami nieformalnymi, z którymi chcemy tworzyć wspólną ofertę kierowaną do mieszkańców okolic, na przykład cykle tematycznych pikników. Organizacje będą też miały możliwość korzystania z zasobów Fundacji w celu realizacji własnych pomysłów - spotkań, wykładów, wystaw, imprez. Chcemy także propagować walory turystyczne ziemi sochaczewskiej, które w gawłowskim zespole pałacowo-parkowym są szczególnie widoczne ze względu na jego usytuowanie nad Bzurą i zachowany drzewostan. W tym celu chcemy nawiązać ścisłą współpracę z okolicznymi muzeami i innymi placówkami kultury.

Bardzo ważne będzie także stworzenie w tym miejscu nieformalnego ośrodka kultury, z koncertami, plenerami malarskimi i fotograficznymi, wystawami lokalnych twórców, spotkaniami autorskimi, warsztatami. To program zakrojony na lata, będzie uzupełniany w miarę pojawiania się nowych pomysłów i chętnych do współpracy osób i organizacji.

Bardzo ważnym elementem działania Fundacji jest poszerzanie wiedzy historycznej dotyczącej Gawłowa i okolic. Pracujemy nad naszym pierwszym wydawnictwem - albumem o historii Gawłowa i pałacu. Jest już gotowa pierwsza, testowa wersja, udało nam się odnaleźć interesujące historyczne tropy, jak postać Ambrożego Skarzyńskiego, adiutanta Napoleona, urodzonego właśnie w Gawłowie. Chcemy też rozwijać współpracę z właścicielami i zarządcami innych zabytków na terenie powiatu sochaczewskiego, wydawać książki miejscowych autorów.

W ciągu pierwszych miesięcy działalności zorganizowaliśmy już dwie duże imprezy plenerowe - Dzień otwarty i Piknik w starym stylu, Rajd rowerowy szlakiem dworów i pałaców gminy Sochaczew, wystawę fotografii, promocję książki i dziejach Sochaczewa, potańcówkę z muzyką na żywo, kilka spotkań z dziećmi i młodzieżą z okolicznych szkół.

Reklama

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
ochrona zabytków, dziedzictwo, tradycja narodowa
Odbiorcy działań

Zarząd

Izabela Goryniak, Prezes Zarządu
Marek Orzechowski, Członek Zarządu
Julia Dzieża, Członek Zarządu
Zbigniew Gerasik, Członek Rady Fundacji
Agnieszka Gerasik, Członek Rady Fundacji
Reklama

Przynależność do związków, porozumień, sieci

Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej