Poradnik PDF o sprawozdaniu finansowym za 2024 Praktyczna wiedza i wzory dokumentów. Sprawdź >
Stowarzyszenie Pomocy i Interwencji Społecznej
- Stowarzyszenie rejestrowe
Wesprzyj finansowo Stowarzyszenie Pomocy i Interwencji Społecznej
Jesteśmy organizacją pozarządową typu non - profit, działającą od 1991 r. na terenie m.st. Warszawy. Od 19 sierpnia 2010 r. posiadamy status organizacji pożytku publicznego (OPP).
Misja naszej Organizacji to:
- Ochrona praw i godności osób pokrzywdzonych przez różne okoliczności życiowe.
- Pomaganie osobom, doświadczających sytuacji kryzysowych w ich powrocie do zdrowia i normalnego, bezpiecznego życia w społeczeństwie.
- Zapobieganie i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób, znajdujących się w sytuacjach kryzysu.
Stowarzyszenie pomaga osobom, żyjącym w trudnych sytuacjach, nierzadko zagrażających ich egzystencji, zdrowiu i życiu, często znajdującym się w stanie fizycznej i psychicznej "zapaści" czy poważnego kryzysu. Wśród nich są osoby bezdomne, ubogie, chore, bezradne i niesamodzielne życiowo, osoby opuszczające zakłady karne, kobiety i dzieci uciekające przed przemocą domową, pozbawione opieki ze strony najbliższych i należnego wsparcia ze strony instytucji ustawowo lub statutowo zobowiązanych do pomagania.
Cele Stowarzyszenia:
- Obrona godności i ochrona praw osób, rodzin i środowisk, zagrożonych oraz dotkniętych sytuacjami kryzysowymi; pokrzywdzonych przez różne okoliczności życiowe, niewydolnych psychospołecznie, w tym zwłaszcza osób bezdomnych, ofiar przemocy w rodzinie, ofiar innych przestępstw, osób z problemem uzależnień i współuzależnień oraz innych osób, narażonych na dyskryminację, dezintegrację i wykluczenie społeczne.
- Organizowanie na rzecz osób dorosłych, dzieci i rodzin, doświadczających sytuacji kryzysowych i zagrożonych wykluczeniem społecznym, wszechstronnej pomocy w ich powrocie do normalnego, bezpiecznego życia w społeczeństwie.
- Rozwijanie i upowszechnianie systemowych działań - w zakresie pomocy, readaptacji i profilaktyki społecznej, interwencji kryzysowej oraz ochrony i promocji zdrowia - sprzyjających przeciwdziałaniu i rozwiązywaniu problemów, związanych z różnymi dysfunkcjami psychospołecznymi.
- Edukacja społeczna, promocja działań prewencyjnych i pomocowych oraz inicjatyw obywatelskich, sprzyjających wzmacnianiu postaw prospołecznych w zakresie rozwiązywania problemów osób, zagrożonych wykluczeniem społecznym.
- Propagowanie wartości i idei, umożliwiających budowanie współpracy i integracji społecznej oraz rozwijanie społeczeństwa obywatelskiego.
- Upowszechnianie idei promocji i organizacji wolontariatu.
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
- Tworzenie, wdrażanie i upowszechnianie programów pomocy dla osób, znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych, zagrażających ich egzystencji, zdrowiu i życiu, zwłaszcza dla osób bezdomnych lub zagrożonych bezdomnością; ofiar przemocy domowej; ofiar handlu ludźmi; osób pokrzywdzonych przestępstwem i ich rodzin; kobiet w ciąży, kobiet z dziećmi i rodziców samotnie wychowujących dzieci; osób z problemem uzależnień i współuzależnień, osób niesamodzielnych i biernych życiowo, pozbawionych dostatecznego wsparcia społecznego, rodzinnego.
- Opracowywanie i upowszechnianie programów edukacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży oraz rodziców w obszarze: przeciwdziałania przemocy w rodzinie, bezpieczeństwa w miejscach publicznych; wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych, aktywności społeczno-zawodowej osób dorosłych, rozbudzania odpowiedzialności rodzicielskiej i aktywności obywatelskiej.
- Powoływanie oraz prowadzenie ośrodków wsparcia oraz noclegowni dla bezdomnych; placówek specjalistycznego poradnictwa dla osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością; specjalistycznych ośrodków wsparcia i schronisk dla ofiar przemocy w rodzinie; ośrodków pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem; ośrodków dla kobiet w ciąży, kobiet z dziećmi i samotnych rodziców z dzieci; mieszkań chronionych/readaptacyjnych; punktów interwencyjno - konsultacyjnych; punktów poradnictwa obywatelskiego; punktów pomocy medycznej, specjalistycznych poradni, placówek szkolnych i pozaszkolnych, ośrodków szkolno-wychowawczych oraz innych placówek wsparcia społecznego, psychopedagogicznego i zdrowotnego o charakterze stacjonarnym i ambulatoryjnym.
- Powoływanie i organizowanie Klubów i Centrów Integracji Społecznej oraz Spółdzielni Socjalnych.
- Udzielanie osobom w sytuacjach kryzysowych wszechstronnej pomocy: socjalnej, prawnej, psychologicznej, pedagogicznej i medycznej oraz prowadzenie doradztwa zawodowego i poradnictwa pracy.
- Współdziałanie z instytucjami i urzędami państwowymi oraz organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami na terenie kraju i zagranicą, działającymi na rzecz osób wymagających wsparcia psychospołecznego.
- Prowadzenie prelekcji, wykładów, warsztatów, szkoleń.
- Organizowanie i prowadzenie seminariów, konferencji oraz wszelkiego typu kształcenia w kierunku podnoszenia kwalifikacji wolontariuszy i osób oraz środowisk, zajmujących się pomaganiem osobom w kryzysach.
- Prowadzenie działalności wydawniczej, edukacyjnej, publicystycznej.
- Prowadzenie akcji społecznych, działań medialnych, promocyjnych, zbiórek publicznych.
Stowarzyszenie Pomocy i Interwencji Społecznej rozwija i udoskonala swoje programy pomocowe we współpracy z podmiotami publicznymi, innymi organizacjami oraz dzięki istotnemu wsparciu osób prywatnych i firm sponsorujących.
W realizacji zadań pomocowych Stowarzyszenie współpracuje z Urzędem m. st. Warszawy (głównie Biurem Projektów i Pomocy Społecznej), Urzędem Wojewody Mazowieckiego, Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Ośrodkami Pomocy Społecznej, Urzędami Dzielnic. Przedstawiciele uczestniczą w Komisjach Dialogu Społecznego ds. Bezdomnościm, ds. Przeciwdziałania Przemocy, ds. Deinstytucjonalizacji i Rozwoju Usług Środowiskowych.
Działalność gospodarcza i odpłatna
Organizacja nie prowadzi działalności gospodarczej.
Organizacja prowadzi działalność odpłatną.