Spis organizacji - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Zobacz, jak organizacje praktykują fundraising Narzędzia fundraisingu w Polsce. Kup poradnik PDF >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Polska Akcja Humanitarna
Logo 1,5%
Tej organizacji możesz przekazać 1,5% swojego podatku.
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
22 828 88 82
Adres rejestrowy
Ulica
Aleja Solidarności 78A
Kod pocztowy
00-145
Miejscowość
Warszawa
Województwo
mazowieckie
Powiat
Warszawa
Dzielnica
Śródmieście
Dane rejestrowe
Forma prawna
Fundacja
KRS
0000136833
REGON
01084930200000
NIP
5251441253
Rok powstania
1994
Organizacja pożytku publicznego
Tak
od roku 2004
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

SOS Ukraina

Pomóżmy ludziom w strefie konfliktu

Polska Akcja Humanitarna to polska organizacja pozarządowa, której celem jest niesienie pomocy humanitarnej w przypadku katastrof naturalnych i klęsk żywiołowych.

Od lat niesiemy pomoc humanitarną ludziom na całym świecie. Obecnie pracujemy w Somalii, Sudanie Południowym, Syrii, Iraku i na Ukrainie.

Obszary działania:

 • Pomoc natychmiastowa i rozwojowa w kraju i zagranicą
 • Pomoc uchodźcom i repatriantom
 • Dożywianie dzieci
 • Edukacja humanitarna i rozwojowa.

Działania:

 • Badanie i gromadzenie informacji o potrzebach pomocy
 • Pozyskiwanie, przewóz i dystrybucję środków pomocy
 • Tworzenie stałych i czasowych misji pomocy
 • Tworzenie i wspieranie placówek pomocy
 • Prowadzenie działalności wydawniczej i szkoleniowej
 • Organizowanie imprez kulturalno-oświatowych i kampanii informacyjnych
 • Organizowanie zbiórek publicznych
 • Organizowanie konferencji i seminariów
 • Prowadzenie edukacji humanitarnej i rozwojowej
 • Organizowanie wypoczynku i czasu wolnego dla dzieci i młodzieży.

Wsparcie dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy:

Od początku wojny Polska Akcja Humanitarna rozpoczęła natychmiastową pomoc mieszkańcom i mieszkankom Ukrainy. Działania organizacji są prowadzone na terenie Polski jak i w Ukrainie.

W Polsce aktualnie prowadzony jest punkt pomocowy na przejściu granicznych w Hrebennem, gdzie odbywa się dystrybucja niezbędnych produktów osobom przybywającym do Polski – żywność, wodę, artykuły higieniczne, leki, ciepłe koce. Tłumacze i tłumaczki udzielają informacji, ułatwiają komunikację i kierują do punktów recepcyjnych. Zapewniane są namioty chroniące od wiatru, miejsca do odpoczynku i zjedzenia posiłku. W tym samym miejscu jest wspierany punkt recepcyjny.

Organizowany jest system informacyjny dla osób przybywających we współpracy z innymi organizacjami działającymi na granicy polsko-ukraińskiej. Organizacja kolportuje ulotki i informacje audio w językach ukraińskim, rosyjskim, angielskim i polskim zawierające najważniejsze informacje, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz kontakty do instytucji i innych organizacji.

Uruchomiony został program Kart Pomocowych, które pozwolą na zakup najbardziej potrzebnych produktów dla uchodźców i uchodźczyń w Polsce. Działanie realizowane jest we współpracy z Domem Ukraińskim w Przemyślu.

Polska Akcja Humanitarna  aktualnie rozszerza trwający program wsparcia żywnościowego, co pozwala  zapewniać ciepłe posiłki dzieciom z Ukrainy uczącym się w szkołach, w których działa program Pajacyk. Prowadzony także jest nabór placówek (placówek wsparcia dziennego, świetlic środowiskowych i socjoterapeutycznych) na okres wakacyjny, do którego włączone są dzieci zagrożone wykluczeniem z powodu uchodźctwa.

Wciąż planowane są kolejne działania. W ramach nowej odsłony programu Pajacyk - pomoc psychospołeczna będzie zapewnione wsparcie psychologiczne i psychiatryczne dla dzieci w kryzysie uchodźczym. W ramach którego będzie zwiększana wiedza nauczycieli, opiekunów i innych pracowników szkół na temat uchodźstwa, a także  zostanie zapewnione  wsparcie dla rodziców i opiekunów.

Organizacja również dostarcza pomoc bezpośrednio na teren Ukrainy. Regularnie organizuje transporty z pomocą dla osób wewnętrznie przesiedlonych oraz tych, które nie mogły opuścić swoich domów. Dostarczana jest żywność i środki higieniczne, a także chemia gospodarcza dla osób dorosłych i dzieci, z uwzględnieniem potrzeb osób starszych, osób z niepełnosprawnościami czy niemowląt.

Organizowane są transporty transgraniczne. Dostarczane są pakiety żywnościowe do osób wewnętrznie przesiedlonych, obecnie znajdujących się w Wiszniowie, w Kocurach i innych miejscowościach w obwodzie wołyńskim. PAH dociera do ludzi zmuszonych do ucieczki z Kijowa i wschodu Ukrainy, a także z innych części kraju. Każda paczka wystarczy na jeden miesiąc.

Organizowana jest pomoc psychospołeczna w obwodzie donieckim i ługańskim. Pracownicy socjalni dostarczają produkty pierwszej potrzeby (wodę, leki, żywność i artykuły higieniczne) osobom starszym, schorowanym, z niepełnosprawnościami. Pomocy psychologiczną jest zapewniana przez Internet i telefon.

Pomoc Polskiej Akcji Humanitarnej dla mieszkańców Ukrainy cały czas się rozszerza. Planowane są dalsze  formy pomocy, tj. wsparcie finansowe czyli dystrybucja voucherów na zakup żywności dla osób najbardziej potrzebujących, indywidualne konsultacje i pierwsza pomoc psychologiczna dla osób przebywających w ośrodkach dla osób wewnętrznie przemieszczonych (w tym dla dzieci i osób starszych), wsparcie ośrodków dla osób wewnętrznie przesiedlonych w Ukrainie, w tym instytucji socjalnych i medycznych poprzez przekazanie środków higienicznych, koców, materacy, paliwa, generatorów prądu, przeprowadzenia prac naprawczych infrastruktury wodno-sanitarnej. Dystrybucja paczek żywnościowych gotowych do spożycia, pokrywających zapotrzebowanie tygodniowe dla osób w zachodniej, centralnej i wschodniej Ukrainie.

Reklama

Treści związane z organizacją na ngo.pl

Publicystyka
14.09.2023
Do katastrofalnego trzęsienia ziemi o sile 6,8 stopnia w skali Richtera doszło w zachodnim Maroko. Silne wstrząsy odczuli mieszkańcy miast i wsi u podnóża Atlasu Wysokiego, a także Marrakeszu, czwartego największego miasta w kraju. Ponad 2900 osób straciło życie, kolejne tysiące są ranne, a zniszczeniu uległo wiele budynków w regionie.
Publicystyka
27.12.2022
26 grudnia 2022 roku to wyjątkowa data – 30 lat skończyła jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych organizacji w Polsce, czyli Polska Akcja Humanitarna. Przez trzy dekady działalności PAH dotarła z ratującą zdrowie i życie pomocą do ponad 14,5 mln osób w 51 krajach na świecie.
Publicystyka
17.06.2022
Koniec roku szkolnego to przede wszystkim święto wszystkich nauczycieli i nauczycielek. Warto w tym dniu podziękować za ich poświęcenie i trud wychowawczy. Polska Akcja Humanitarna zaprasza do wypróbowania nowego sposobu na okazywanie wdzięczności. Zapraszamy do akcji Zamiast Kwiatka Niosę Pomoc. To świetna lekcja pomagania w praktyce!

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
pomoc ofiarom klęsk żywiołowych i wypadków losowych
pomoc humanitarna, rozwojowa
pomoc rzeczowa (odzież, żywność)
pomoc w noclegach, zakwaterowaniu
pomoc językowa (nauka, tłumaczenia)
pomoc psychologiczna
pomoc prawna
pomoc dla osób z niepełnosprawnościami, chorobami
pomoc dla kobiet
pomoc dla dzieci
zajęcia, aktywności, nauka dla dzieci
wsparcie zawodowe osób dorosłych
integracja, adaptacja w Polsce

Zarząd

Janina Ochojska-Okońska, prezes
Grzegorz Gruca, wiceprezes
Maciej Bagiński, członek
Sylvie Prokopowicz-Cambou, członek zarządu
Katarzyna Górska, członek zarządu
Reklama

Oddziały, koła, placówki

Biuro w Krakowie: ul. Szewska 4, 31-009 Kraków, tel. 12 42 15 771. Biuro w Toruniu: ul. Wita Stwosza 2, 87-100 Toruń, tel. 56 65 21 368.

Przynależność do związków, porozumień, sieci

Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej